Offices of the Returning Officers - LGE 2018


MUNICIPALITIES
# LOCAL AUTHORITY AREA Returning Officer Building Address
1 TOWN OF MABARUMA Ganesh Seecharran Mabaruma Registration Office Mabaruma
2 TOWN OF ANNA REGINA Roxanne Smith Anna Regina Registration Office Takuba Lodge Compound, Anna Regina, Essequibo Coast
3 CITY OF GEORGETOWN Duarte Hetsberger Critchlow Labour College Woolford Ave, Georgetown
4 TOWN OF NEW AMSTERDAM Neville Bourne New Amsterdam Registration Office (Lower Flat) 15 Princess Elizabeth Road, NA Berbice
5 TOWN OF ROSE HALL Rondez Bidyadhar Rose Hall Primary School Public Road Rose Hall Town, Corentyne Berbice
6 TOWN OF CORRIVERTON Kellyann Matheison DC Building (Upper Flat) Public Road Springlands, Corriverton Berbice
7 TOWN OF BARTICA Claudine Thornhill Bartica Registration Office Bartica
8 TOWN OF MAHDIA Dwayne Marco Mahdia Registration Office Mahdia
9 TOWN OF LETHEM Athena Xavier Lethem Registration Office 2 Park Avenue, Lethem, Central Rupununi
10 TOWN OF LINDEN Krishanna Elliott Mackenzie Registration Office (Lower Flat) 49 Republic Avenue, Mackenzie Linden
NEIGHBOURHOOD DEMOCRATIC COUNCILS
11 PORT KAITUMA/MATTHEWS RIDGE/ARAKAKA Salema Ghanie Port Kaituma Sub Office Port Kaituma
12 MORUKA/PHOENIX PARK Trevor Harris Hackney Primary School Hackney, Lower Pomerron River
13 KITTY/PROVIDENCE Vincent Torres Lillydale Primary School Lillydale, Lower Pomeroon River
14 NILE/COZIER Solomon King Martindale Primary School Martindale, Lower Pomerron River
15 CHARITY/URASARA Chandy Persaud Charity Registration Office Charity, Essequibo Coast
16 EVERGREEN/PARADISE Dianna Kissoon 8th May Primary School Westbury, Essequibo Coast
17 ABERDEEN/ZORG-EN-VLYGT Shamacy Edwards Queenstown Primary School Queenstown, Essequibo Coast
18 ANNANDALE/RIVERSTOWN Ian Hudson Annandale/Riverstown NDC Building Onderneeming, Essequibo Coast
19 GOOD HOPE/POMONA Stanley Simon Aurora Primary School Aurora, Essequibo Coast
20 WAKENAAM ISLAND Wayne Williams Wakenaam NDC Building Sans Souci, Wakenaam
21 LEGUAN ISLAND Ganesh Balgobin Leguan NDC Building Enterprise, Leguan
22 MORA/PARIKA Faziela Boodram Mora/Parika NDC Building Parika, East Bank Essequibo
23 HYDRONIE/GOOD HOPE Indranie Gobin Hydronie/Good Hope NDC Building Public Road, Farm, East Bank Essequibo
24 GREENWICH PARK/VERGENOEGEN Natasha Grenion Vergenoegen Health Centre (Top Flat) Vergenoegen, East Bank Essequibo
25 TUSCHEN/UITVLUGT Alvin Johnson Tuschen/Uitvlugt NDC Building Met-en-Meerzorg, West Coast Demerara
26 STEWARTVILLE/CORNELIA IDA Areanna Britton Stewartville/Cornelia Ida NDC Building Old Road Stewartville, W.C.D
27 HAGUE/BLANKENBURG Alicia Sparman Den Amstel Primary School Old Road, Den Amstel, W.C.D
28 LA JALOUSIE/NOUVELLE FLANDERS Shelleza Haniff La Jalousie/Nouvelle Flanders NDC Building Railway Line, Windsor Forest, W.C.D
29 THE BEST/KLIEN POUDEROYEN Alana Hinds The Best/ Klien Pouderoyen NDC Building Pouderoyen, W.B.D
30 MALGRE TOUT/MEER-ZORGEN Alana Mc Kend Malgre Tout/Meer Zorgen NDC Building Goed Fortuin, WBD
31 LA GRANGE/NISMES Petronella Peters La Grange /Nismes NDC Building Centre Road, Bagotsville, WBD
32 CANALS POLDER Eon Singh Canals Polder NDC Building South Section Canal No. 2 Polder WBD
33 TOEVLUGT/PATENTIA Mohamed Arjoon Toevlugt/Patentia NDC Building Good Intent WBD
34 LAMAHA/YAROWKABRA Alexandria Bowman Kuru Kururu Primary School S/L/Highway, EBD
35 HAURARUNI/YAROWKABRA Tracy Crawford Yarowkabra Primary School S/L/Highway, Yarowkabra, EBD
36 SOESDYKE/HUIS'T COVERDEN Leona Sookdeo Soesdyke/Huis't Coverden NDC Building Block M, Soesdyke, EBD
37 CALEDONIA/GOOD SUCCESS Eartha Carmicheal Caledonia/Good Success NDC Building 401 School St. Craig, EBD
38 DIAMOND PLACE/GOLDEN GROVE Bishnu Persaud New Golden Grove Primary School Section B, Block Y Golden Grove, EBD
39 HERSTELLING/LITTLE DIAMOND Onicia Bynoe Sumintra Singh Community Centre Block G, Farm, EBD
40 MOCHA/ARCADIA Patricia Benn Mocha/Arcadia NDC Building 275 1st Street Arcadia, EBD
41 ECCLES/RAMSBURG Denise Babb Peters Hall Primary School School Street, Peter's Hall, EBD
42 INDUSTRY/PLAISANCE Kreslyon Ogle Dorcas Club Public Road, Sparendaam, ECD
43 BETTER HOPE/LA BONNE INTENTION Carolyn Duncan Better Hope Sub-Office Better Hope, E.C.D
44 BETERVERWAGTING/TRIUMPH Amesha King Region 4 RDC Building Triumph, E.C.D
45 MON REPOS/LA RECONNAISSANCE Vananand Ali Lusignan Community Centre Lusignan, E.C.D
46 BUXTON/FOULIS Shefern February Coldingen Annex Coldingen, E.C.D
47 ENMORE/HOPE Ravindra Ramnarayan Former DC Office Enmore, E.C.D
48 HASLINGTON/GROVE Sharon Powley Haslington/Grove NDC Building (Lower Flat) Nabaclis, E.C.D
49 UNITY/VEREENIGING Anuradha Beharry-Parjohn Unity/Vereeniging NDC Building Mahaica Market, E.C.D
50 CANE GROVE Ronita Singh Cane Grove NDC Building Cane Grove, E.C.D
51 WOODLANDS/FARM Kim Sealey Zealand Primary School Zeeland, Mahaicony, E.C.D
52 HAMLET/CHANCE Nikesha Wilson Strathcampbell Primary School No.10 Mahaicony, E.C.D
53 MAHAICONY/ABARY Delroy Charles Novar Primary School Novar, Mahaicony, E.C.D
54 PROFIT/RISING SUN Keegan Mentore Profit-Rising Sun NDC Building Belladrum, W.C.B
55 SEAFIELD/TEMPE Clothilda Semple Lichfield Primary School Lichfield, W.C.B
56 UNION/NAARSTIGHEID Christina Benjamin Union/Naarstigheid NDC Building Bush Lot, W.C.B
57 BATH/WOODLEY PARK Bridgnauth Gossai Bath/Woodley Park NDC Building Woodley Park, W.C.B
58 WOODLANDS/BEL AIR Melissa Benjamin Woodlands/Bel Air NDC Building No. 8 Village, W.C.B
59 ZEELUST/ROSIGNOL Charlisa James Zeelust/Rosignol NDC Building Rosignol, W.B.B
60 BLAIRMONT/GELDERLAND Sadana Singh Blairmont/Gelderland NDC Building Blairmont, W.B.B
61 PLEGT ANKER / KOORBERAADT Margot Angel Monroe Lighttown Primary School Lighttown Village, East Bank Berbice
62 WYBURG / CARACAS Ayesha Wilson Lochaber Primary School Lochaber Village, West Canje, Berbice
63 ENFIELD/NEW DOE PARK Augustus Outar Enfield/New Doe Park NDC Building Edingburg Scheme, EBB
64 CANEFIELD/ENTERPRISE Deodat Persaud Canefield/Enterprise NDC Building Goed Bananen Land Village, East Canje Berbice
65 ORDNANCE FORTLANDS/NO. 38 Omarnauth Outar Fort Ordinance Primary School Sheet Anchor Village East Canje Berbice
66 KINTYRE/BORLAM David Brigbhukan Bohemia Primary School Bohemia Village, East Coast Berbice
67 GIBRALTAR/FYRISH Avinash Rambharose Fyrish Primary School Skills Centre Road, Fyrish Village, Corentyne Berbice
68 KILCOY/HAMPSHIRE Natyram Nanchipen Kilcoy/Hampshire NDC Building Nigg Village, Corentyne Berbice
69 PORT MOURANT/JOHN Savitri Mangra Port Mourant/John NDC Building Port Mourant, Corentyne Berbice
70 BLOOMFIELD/WHIM Orlando Persaud Bloomfield/Whim NDC Building (Upper Flat) Whim, Corentyne Berbice
71 LANCASTER/HOGSTYE Leon Henry Manchester Nursery School Public Road Manchester Village, Corentyne Berbice
72 ADVENTURE/BUSHLOT Odessa Mickle Kildonan Primary School Nurney Village, Corentyne Berbice
73 MAIDA/TARLOGIE Quacia Persaud Wellington Park Primary School Wellington Park, Corentyne Berbice
74 MACEDONIA/JOPPA Evris Harte Eversham Community Centre (Upper Flat) Eversham Village, Corentyne Berbice
75 GOOD HOPE/NO. 51 Alvin Garnette Good Hope/No.51 NDC Building (Upper Flat) Public Road No.47 Village, Corentyne Berbice
76 BLACK BUSH POLDER Sunil Ramdial Black Bush Polder NDC Building Mibikuri, Black Bush Polder, Corentyne Berbice
77 NO. 52/NO.74 Simeon Matthews Tagore High School Public Road No.63 Village, Corentyne Berbice
78 CRABWOOD CREEK/MOLESON CREEK Vimi Bandoo Crabwood Creek/Moleson Creek NDC Building (Upper Flat) Public Road Road Grant 1802 Crabwood Creek Berbice
79 ARANAPUTA/UPPER BURRO BURRO John Abraham Aranaputa Resource Centre Aranaputa
80 KWAKWANI Shawn Johnson Kwakwani Primary School Kwakwani, Berbice River